Facebook

İlk Ve Tek Facebook Forumu
 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 TATARİSTAN'A ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
beenwoolf
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 27
Kayıt tarihi : 15/11/08
Yaş : 29
Nerden : Türkiye

MesajKonu: TATARİSTAN'A ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI   Cuma Ara. 12, 2008 3:36 pm

Gazeteci Hayrettin Güleçyüz Dünyada katılımcısı en çok FACEBOOK (www.facebook.com) isimli web sitesinde "TATARİSTAN'A ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI" başlatmış bulunuyor. İngilizcesi: THE CAUSE OF...

THE RIGHT OF SELF DETERMINATION FOR TATARSTAN REPUBLIC. Bu kampanyayı
başlatmamın sebebi, Rusya lideri Vladimir Putin'in Rusya'daki özerk cumhuriyetleri özerklik hakkından mahrum etmek, onları yöneticileri Moskova'dan tayin edilen birer RUS EYALETİ haline getirmek istemesi ve bu yönde yasal girişimleri başlattığına dair haberlerin dağılmış olmasıdır. Bu, aralarında Tataristan, Çecenistan, Çerkezistan, Dağıstan da bulunan cok sayıda özerk cumhuriyeti tamamıyla Ruslaştırmanın, milli kimliklerini kaybettirmenin ilk adımıdır. Sonra o bölgelerde ana dilinde eğitim ve konuşmayı da, hatta belki Ortodoks dininden başka dinleri de yasaklayacaktır. Hatta, Putin, bu yolda ilk girişimini yaptı: Rusya'daki Türk Okullarını kapatıyor...

Birçok milleti bir arada barındıran Rusya'da Rus soyundan olmayanların fikirlerini almadan böyle girişimlerde bulunmak, demokrasiye ve evrensel insan haklarına aykırıdır ve bu girişimler gercekleştirildiği takdirde, bu, Rusya'daki Türk ve Müslümanların tamamıyla asimilasyonu ile sonuçlanacaktir. Ama asimilasyon, huzurun ilacı değildir. Tam tersine, Rusya'daki Rus soyundan olmayan milletler arasında büyük huzursuzluk doğuracaktır. Ayrıca, bu tür girişimler, demokrasi yolunda yürüdüğünü ve dünyada barıştan yana olduğunu iddia eden Rusya yönetimini dünya kamuoyunda da zor durumda bırakacaktır. Çünkü dünyadaki bütün hürriyetçi demokrat hükümetler, demokrasi gereği ülkelerinde hürriyetleri genişletmek ve her alanda çeşitlilikten yanadırlar. Rusya yönetiminin şimdiki temayülü ise, bu akıma tamamen ters düşmektedir. İşte, Rusya yönetimini yanlış olarak gördüğüm bu temayülünden vaz geçirebilmek umuduyla böyle bir kampanya başlattım.

Bu konu, önemli bir konudur. Çünkü gecmişte Moskova, özerk statüsü bulunan ve diğer Türk cumhuriyetleri gibi tam bağımsız olmak isteyen Tataristan' ın geleceğiyle alakalı bir hakkını ihlal etmiştir. Bu ihlalin sebebi, Tataristan' ın Rusya Federasyonunda endüstri merkezi olmasıdır. Çünkü Tataristan topraklarında Rusya'nın silah, uçak ve otomotiv endüstrisinden tutun, petrokimya ve optik endüstrisine kadar pekçok endüstrisi toplanmıştır. Onun da sebebi, Tataristan'ın Rusya Federasyonunun tam ortasında bulunması, saldırı olduğu takdirde savunma için avantajlı bölge olmasıdır. Bu yüzden, Sovyetler Birliğindeki hiçbir cumhuriyet referandum dahi yapmadan bağımsız oldugu halde, Tataristan referandum (=halk oylaması) yapıp, halkından %62 bağımsızlık yönünde oy almasına rağmen bağımsız olamamıştır. Çünkü Moskova Tataristan'ın referandumunu kabul etmemis, hatta onu geçersiz saymıştır. Ama halkın fikrini bilmek için en demokratik yol olan referandumu yok saymak, demokratik bir ülkeye yakışmaz.

Rusya, komünizm yıkıldıktan demokrasi yolunu tercih ettiğini ve bu yolda yürüdüğünü iddia ediyor, ama bir taraftan da Tataristan halkının "kendi kaderini kendisi belirleme" hakkını inkar ediyor. Bu hareketiyle, Rusya, kendisi de üyesi bulunduğu Birleşmiş Milletler Teşkilatı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin önemli bir prensibini ihlal etmiş oluyor. O prensip şöyledir: "Yeryüzündeki herbir millet, kendi kaderini kendisi tayin etme hakkına sahiptir. Bu hak üye devletler tarafından hiçbir şekilde kısıtlanamaz, ihlal edilemez". İşte, konu budur. Rusya, Tataristan Cumhuriyetinin referandumunu kabul etmemekle, uluslararası bir prensibi ayaklar altına almıştır.

Siteyi ziyaret edenlerden bir ricam olacak: Bu yazmıs olduğum yazıyı kopyalayarak arkadaşlarınıza gönderiniz ve onları da oylamaya katılmağa davet ediniz. Bu –başta Kazan Tatarları olmak üzere bütün Türk Dünyası için milli bir görevdir. Tataristan, orada yaşamasak ta, bizim ata vatanımızdır. Türkiye'deki Kazan Tatarlarının ataları, o topraklarda Büyük Hun imparatoru Atilla'dan başlayarak 1600 yıl yaşadılar. Fakat, Rus çarlarının zulmü yüzünden, onlar gelecek nesillerini bu zulümden kurtarmak için o güzel toprakları terketmeğe mecbur oldular. Bunu asla unutmamak gerek.

Sevgili Site Ziyaretçileri, "Tataristan'a Özgürlük (İngilizcesi "The Right of Self Determination for Tatarstan Republic") destek vermek için aşağıda yazdığım yolu takip etmeniz gerekiyor:

Aşağıda verdiğim email adresine tıklamanız yeterli. Tıkladıktan sonra "Join=katılıyorum"a basıp kampanyaya katılıyorsunuz. "İnvite=Davet et!"e basıp, arkadaş listenizdekileri de bu kampanyayı desteklemeye davet ediyorsunuz.

https://apps.facebook.com/causes/99155?fp=01a86&Recruiter_id=16363957
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://facebook.forumieren.com
 
TATARİSTAN'A ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Facebook :: Facebook Özel :: Medyada Çıkan (www.facebook.com)Habeleri-
Buraya geçin: